belka%20na%20strone

Idea festiwalu

Nowa Marchia to zapomniana kraina, bogata zarówno w tradycje winiarskie, jak i kulinarne. Dla dzisiejszych mieszkańców to terra incognita, choć na niej mieszkają. Dla osób przyjezdnych to byt nierzeczywisty. Zapraszamy do odkrywania bogactwa kulturowego tego zapomnianego, ale niezwykle ciekawego regionu. Uczestnictwo w festiwalu potraktujcie jak podróż w czasie, gdyż część kulinarna to potrawy nie przyrządzane w miejscowych domach od 79 lat, a część winiarska to m.in. wina ze szczepów, które były tu uprawiane już w XVI wieku.

Wstęp na teren festiwalowy jest bezpłatny, wino można zakupić bezpośrednio u winiarzy na kieliszki i na butelki, dostępne także będą zestawy winiarskie (12 i 24 naklejki, w pakiecie także kieliszek z zawieszką oraz mapa festiwalu wraz z rozpiską), a także zestawy gastro (8 naklejek do realizacji na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich). Porcje gastro można będzie zakupić także bezpośrednio na stoiskach KGW.

Degustacje komentowane gruener veltlinerów oraz degustacje „w ciemno” santockich win w kameralnych strefach vip (ilość miejsc ograniczona) - wejściówki dostępne na stronach abilet.pl tutaj. W ramach degustacji zapewniamy możliwość spróbowania komentowanych win razem z osobami prowadzącymi panel degustacyjny.

placeholder image

Program festiwalu

Sobota 13 lipca 2024
9:00 – 14:00 targ produktów regionalnych
Od godziny 16:00 – strefa gastro z potrawami nowomarchijskimi
Od 16:00 – punkty Wino z Widokiem – wina serwowane przez winiarzy
Od 18:00 – strefa chill out koło baszty
18:00 – panel degustacyjny 5 różnych santockich gruener veltlinerów, poprowadzony przez Mariusza Kapczyńskiego przy udziale Łukasza Piekuta i Moniki Bielka – Vescovi, a także winiarzy.
W cenie biletu kieliszek degustacyjny oraz 5 porcji degustacyjnych win. Dostępne wina:
a) Gruener veltliner 2022 z Winnicy pod Gwiazdami (Czechów)
b) Gruener veltliner 2023 z Winnicy pod Gwiazdami (Czechów)
c) Gruener veltliner 2023 z Winnicy Vineas Montis (Santok)
d) Gruener veltliner 2023 z Winnicy Bergkolonie (Górki)
e) Gruener veltliner 2023 z Winnicy pod Basztą (Santok)
Cena biletu: 70 zł, ilość dostępnych biletów  ograniczona do 40 sztuk

Niedziela 14 lipca 2024
9:00 – 14:00 targ produktów regionalnych
Od godziny 16:00 – strefa gastro z potrawami nowomarchijskimi
Od 16:00 – punkty Wino z Widokiem – wina serwowane przez winiarzy
16:00 –  panel degustacyjny w ciemno santockich win, poprowadzony przez Mariusza Kapczyńskiego przy udziale Łukasza Piekuta, Gienia Mientkiewicza i Moniki Bielka – Vescovi, a także winiarzy.
W cenie biletu kieliszek degustacyjny oraz 6 porcji degustacyjnych win.
Degustowane będą wyborem własnym lokalnych winiarzy, każda winnica desygnuje jedną etykietę. Będą oceniane wina z następujących winnic:
a) Winnica Galia (Santok)
b) Winnica Vineas Montis (Santok)
c) Dzika Winnica (Santok)
d) Winnica pod Basztą (Santok)
e) Winnica Bergkolonie (Górki)
f) Winnica pod Gwiazdami (Czechów)
Cena biletu: 80 zł, ilość dostępnych biletów ograniczona do 40 sztuk
Od 18:00 – strefa chill out koło baszty
20:00 – 22:00 koncert Jacka Hałasa z zespołem
Godzina 22:00 – zakończenie festiwalu


placeholder image

Termin i lokalizacja festiwalu

Festiwal odbędzie się 13-14 lipca, wypełni przestrzeń dawnej, nowomarchijskiej zagrody, gdzie odpędzie się znaczna część festiwalowych atrakcji.

Ale to nie wszystko – zapraszamy również do rozrzuconych na terenie Santoka punktów widokowych z fascynującym widokiem na wieś i winnice, a także na doliny rzeczne – Wino z Widokiem. Tam, w kameralnej atmosferze, gdzie będzie czekało na gości kilka stolików i sam winiarz z wybranymi winami, będzie można w spokoju podelektować się zarówno winem, jak i otaczającym miejsce krajobrazem – wszak Santok to nieodkryta perła oferująca zapierające dech w piersiach widoki.

Jeśli wolicie poodpoczywać na leżakach, cieszyć się towarzystwem znajomych i innych gości odwiedzających festiwal, do tego szukacie małej strefy gastro, pięknego widoku i bliskiej odległości do serca festiwalu – mamy dla Was specjalnie wydzieloną Strefę Chill Out, gdzie wszystko to będzie dostępne.

Plac festiwalowy zlokalizowany jest przy ul. Gorzowskiej 121 w Santoku.


placeholder image

Wydarzenia towarzyszące

Już teraz zapraszamy Was na spacery po winnicach – w dwóch wariantach: dłuższym dla wytrwałych, i krótszym, dla tych, co chcą zobaczyć dużo w krótkim czasie. Oprowadzać będą winiarze, a trasy będą tak dobrane, aby dostarczyły także wrażeń wywołanym lokalnym krajobrazem.

W ramach festiwalu odbędzie się joga automasażu i twarzy (zapisy na e-mail festiwal@santockiewinnice.pl).

Okolice Santoka słyną także z małych stadnin koni, których właściciele na specjalne okazje odkurzają swoje bryczki i wożą gości po okolicy. Tak będzie i teraz – spodziewajcie się przejażdżek po Santoku i okolicy.

Santok to nie tylko winnice i wzgórza – to także rzeka. A jak rzeka, tooo…. statki ! Tak, jeśli będziecie chcieli zobaczyć miejscowość z pokładu statku – my Wam to zorganizujemy. Po Warcie w czasie festiwalu będą odbywały się rejsy statkiem, także takie połączone z degustacją win.


placeholder image

Karnety degustacyjne i gastro

Dostępne są dwa rodzaje karnetów winiarskich oraz karnety gastronimiczne.

Karnety winiarskie standard – 12 naklejek, kieliszek z zawieszką oraz program festiwalowy wraz z mapką. Jedna naklejka to porcja degustacyjna 40-50ml wina, naklejki realizujemy u winiarzy.

Karnety winiarskie maxi – 24 naklejki, kieliszek z zawieszką oraz program festiwalowy wraz z mapką. Jedna naklejka to porcja degustacyjna 40-50ml wina, naklejki realizujemy u winiarzy.

Karnety gastro – 8 naklejek, każda naklejka to jedna porcja degustacyjna, do zrealizowania na stoiskach lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Do wyboru będzie 11 potraw.

Karnety dostępne na stronie abilet.pl - prosimy o wpisanie w wyszukiwarce „Slow Santok 2024” lub klikając  tutaj.


placeholder image

Dojazd i noclegi

Santok leży raptem 10 km od Gorzowa – miasta wojewódzkiego, do które można dojechać z każdego zakątka Polski, wybierając drogi krajowe (DK22, DK24), drogi ekspresowe (S3, S6), lub autostrady (A2 i A4). A stąd już do Santoka już bardzo blisko – dwoma drogami: drogą wojewódzką nr 158 przez Wawrów, Janczewo i Gralewo, lub drogą powiatową wzdłuż rzeki Warty przez miejscowość Czechów dojedziecie w przeciągu 15-20 minut autem. Na miejscu będziemy kierować Was do wydzielonych parkingów festiwalowych.

Jednak to nie jedyny sposób dojazdu – zostawcie auto w domu i wybierzcie pociągi. Santok leży przy linii kolejowej Kostrzyn – Gorzów – Krzyż (gdzie można się przesiąść na pociągi kursujące do największych miast w Polsce) – Piła – Tczew – Trójmiasto. Przyjedźcie do nas pociągiem ! Na stacji w porach przyjazdów pociągów będzie na Was czekać podstawiony gminny bus, który dowiezie Was prosto na teren festiwalu.

Z racji bliskości Gorzowa, polecamy opcję noclegów w tym mieście, a dojazd na samą imprezę pociągiem osobowym (następna stacja za Gorzowem Wschód to… Santok) zajmie Wam ok 10-12 minut. Pod santockim dworcem możecie wybrać spacer na miejsce festiwalu (ok 10-15 minut), bądź busa, który będzie odjeżdżał spod dworca i zabierał festiwalowiczów na miejsce festiwalu.

Poznaj niezwykły Santok...

IMG_6077.jpeg
45ed1a6a 13f0-408a-94da-dbd77ec630d0
IMG_5848.jpeg

Możesz wysłać do nas wiadomość korzystając z poniższego formularza:

Wszelkie prawa zastrzeżone.  © Stowarzyszenie Santockie Winnice 2024r.
festiwal@santockiewinnice.pl